Naravni aleksandriti
Aleksandrit je zelo poseben, celo magičen kamen, značilen po različnih barvah na dnevni in umetni svetlobi. Ljubitelji tega dragulja mu pravijo »smaragd podnevi, rubin ponoči«.
Do tega pojava pride zaradi zapletenega načina absorbcije svetlobe. Na dnevni svetlobi je dragulj rumeno-modro-zelene barve, medtem ko pod lučjo ali plamenom sveče postane rjavkasto ali škrlatno rdeč.
Mohsova trdotna lestvica: 8.50
Refrakcijski indeks: 1.745–1.748–1.754
Najprej je bil odkrit v rudnikih smaragdov v Rusiji, ime pa je dobil po ruskem carju Aleksandru II. Danes ga najdemo na Šrilanki, v vzhodni Afriki in Braziliji, vendar je kot draguljarski material izjemno redek.
Aleksandrit je zelo redka različica krizoberila, ki kristalizira samo takrat, ko pegmatitna masa, bogata z berilijem, pride v stik s skalo, v kateri se nahaja krom, kar se zgodi razmeroma redko.
Aleksandrit je tako kot tanzanit izredno polihroičen dragulj, kar pomeni, da se kaže v različnih barvah iz različnih smeri. Običajno se pojavlja v treh barvah: zeleni, oranžni in vijolično rdeči. A osupljiva sprememba barve ne izhaja iz draguljevega polihroizma, temveč iz specifičnih lastnosti minerala, ki je zmožen absorbirati svetlobo.
Izjemno je redek, cenjen in skrivnosten ter množično iskan za izdelavo unikatnega prestižnega nakita.