Naravni safirji

Naravni safir je redek dragi kamen in mineral korunda. To pomeni, da je safir, kot vsi drugi kristali iz skupine korundov, sestavljen iz čistega aluminijevega oksida. Je eden od dveh različic minerala korunda – drugi se imenuje rubin. Barvo, ki se pri safirju razteza od modre, rumene, rožnate, oranžne do zelene in vijolične, pa mu dajejo primesi železa, kroma in drugih kovin.

Mohsova lestvica trdote: 9
Refrakcijski indeks: 1.768–1.772*
1.760–1.772*
*Dvolomnost (0.008) – optična lastnost materiala, ki ima lomni količnik, ki je odvisen od polarizacije in smeri širjenja svetlobe.

16. MODRI SAFIRJI
RAZLIČNE OBLIKE MODRIH SAFIRJEV

Običajno se naravni safirji brusijo in polirajo v drage kamne ter jih ljudje nosijo v nakitu. Zelo so priljubljeni in vsestransko uporabni – odlična so izbira za uhane, obeske, prstane, zapestnice, velikokrat jih uporabljajo tudi za zaročne prstane. Zaradi svoje lepote so primerni tudi za izdelavo moškega nakita (posebej modri in rumeni safirji). Zaradi svoje izjemne trdote – 9 po Mohsovi lestvici (tretji najtrši mineral – za diamantom z 10 in moissanitom z 9,5) – se safirji uporabljajo tudi v nekaterih neokrasnih aplikacijah oziroma komponentah, velikokrat tudi, kot kristali za ročne ure.

Safir je rojstni kamen septembra in dragulj 45. obletnice.

Večinoma so safirji v različnih odtenkih modre barve. Obstaja pa še mnogo drugih, posebih in izjemnih barv safirjev. Safirji v barvah, ki niso modra, se imenujejo ‘fancy’ safirji – najdemo jih v rumenih, oranžnih, zelenih, rjavih, vijoličnih in praktično vseh drugih odtenkih (celo bele oziroma brezbarvne safirje). Obstaja pa še ena vrsta safirjev – imenujejo se ‘parti’ safirji – ti v enem kamnu kažejo dve ali več različnih barv.

8
NARAVNI SAFIRJI – različne barve

Zelo redki so zvezdasti safirji, ki imajo v določenem preseku zvezdast vzorec. Ta običajno lomi svetlobo v šestih krakih, redkeje pa tudi v dvanajstih.

17. ZVEZDASTI SAFIR
ZVEZDASTI SAFIR

Najbolj cenjeni modri safirji izvirajo iz Kašmirja, kjer so jih konec 19. stoletja tudi odkrili. Izjemno cenjeni so tudi naravni safirji iz Mogoka (Burmanski safirji), Šrilanke (Cejlonski safirji) in Tajske (Kanchanaburi safirji).

18. GEMS MARKET
IZBIRA IN NAKUP SAFIRJEV NA TRŽNICI DRAGULJEV

Posebna vrsta safirjev so padparadža safirji, ki vsebujejo posebej občutljivo mešanico med rožnato in oranžno barvo. Najbolj cenjen je odtenek, ki ga imenujejo lotusov cvet – barvi sunset (sončni zahod) in sunrise (sončni vzhod). So ena najbolj redkih vrst safirjev, ki jih kličejo tudi kraljevi safirji. Ti izjemno redki kamni so večini ljudi neznani, a ko jih odkrijejo, navadno postanejo njihovi najljubši dragi kamni. So presenetljivo lepi in posebni. Skoraj ga ni kamna na svetu, ki bi se lahko primerjal s to edinstveno mešanico roze in oranžne barve.

Cena naravnih safirjev se razlikuje glede na njihovo barvo, čistost, velikost, rez in splošno kakovost. Safirji, ki so popolnoma netretirani, so vredni veliko več kot tisti, ki so bili tretirani in segrevani. Velik vpliv na ceno ima tudi geografsko poreklo. Pred nakupom safirjev (večjih od približno enega karata) je zelo zaželjeno, da stranka preveri ali ima kamen tudi neodvisno poročilo (certifikat) uglednega laboratorija (GIA, GRS, Lotus Gemology, …).

1.28 CT NARAVNI MODRI SAFIR NATURAL BLUE SAPPHIRE BURMA GIA 3